
Fűtési rendszer az Energiakulcs®? Ahhoz, hogy megértsük, mi jelenti az egyik épületenergetikai kulcsmegoldást a jövő épületeihez, érdemes először áttekinteni egy alacsony energiafelhasználású épület gépészetének működését.
Az ismertetés célja nem az, hogy szakavatott energetikussá váljon az olvasó, hanem az, hogy el tudjon igazodni a választási lehetőségek között.
Minden gépészeti egységből tucatnyi gyártó készülékei közül választhatunk, sajnos hazai gyártmány ebben a termékkörben még alig fordul elő.
Egyébként is az a tapasztalat Magyarországon, hogy minden gyártmány annyit ér, amilyen terméktámogatást a hazai disztribútor cég biztosít, továbbá bármilyen termék képes mélyen alulmúlni még önmagát is, ha nem megfelelő műszaki környezetbe építik be.
Ha ezt tovább boncolgatjuk, akkor oda jutunk (és sajnos ez a hazai piaci valóság), hogy a szakavatott tervező és kivitelező gyakran jobb rendszereket épít a „noname” rendszerelemekből is, míg más esetben a legpatinásabb eszközök ésszerűtlen összeépítésével egy drágán üzemelő műszaki torzó keletkezik.
Nézzük milyen is lehet egy tökéletes fűtési rendszer
Fő épületgépészeti feladatok egy alacsony energiafelhasználású épületben:
- Légkezelés
- Fűtés
- Meleg-víz előállítás
- Hűtés/klimatizálás
- Világítás
És vegyük még ide 5/A pontként valamennyi elektromos fogyasztót a házban, melyeknek a kiválasztási szempontjairól érdemes szót ejteni, hiszen fontos részt képeznek az épület hőháztartásában, valamint havonta adózunk majd egy rossz választás többletfogyasztása miatt az áramszolgáltatónak.
A fenti feladatok ésszerű összehangolása az alacsony költségű gépészeti rendszer üzemeltetésének egyik kulcsa.
Fűtési rendszer az Energiakulcs®?
Nos, erre a kérdésre egy kicsit később kap konkrét választ a Kedves Olvasó.
Mielőtt rátérnénk a titokzatosnak tűnő Energiakulcs® épületgépészeti rendszerünk ismertetésére, vegyük sorra az imént meghatározott feladatokat kicsit részletesebben.
Cikksorozatunk első részében a légkezelésről (szellőztetésről) írunk bővebben.
Borítókép: pixabay.com